Mistä toimeenpanokyky syntyy?

Tommo Koivusalo, 27.5.2010

Muutos vaatii paitsi ymmärrystä myös toimeenpanokykyä. Kuvaamalla tavoiteltavaa toimintamallia riittävän yksinkertaisesti ja riittävän isoina kokonaisuuksina, saadaan entistä suurempi osa omasta organisaatiosta ymmärtämään näitä kokonaisuuksia ja työskentelemään samansuuntaisesti.

Tämän seikan olemme voineet havaita tapahtuvan käytännössä jokaisessa toimeksiannossa, jossa yritysarkkitehtuuria olemme soveltaneet. Samassa yhteydessä olemme havainneet myös johdon näkemyksen tavoitteista jalostuvan (itselleen ja) muulle porukalle entistä konkreettisemmaksi.

Jos asiat ovat itselle kirkkaita, on ne helppo muillekin selvittää. Istu hetkiseksi alas ja mieti omaa ICT-kokonaisuuttasi? Peruslinjaukset, toimintamallit, arkkitehtuurillinen kokonaisuus, tavoiteltu strateginen rooli strategian jalkauttamisessa. Kirkkaana vaiko ei?