Jaakko Viitanen BDO Consultingin toimitusjohtajaksi 1.8.2011 alkaen

Käyttäjän Jaakko Viitanen kuva
Jaakko Viitanen, 1.8.2011

Uusi toimitusjohtaja ja johtoryhmä lähtevät kasvattamaan yritystä voimakkaasti verkostomaiseen toimintamalliin tukeutuen.

 

IT neuvonanto- ja konsultointipalveluja tarjoavan BDO Consulting Oy:n toimitusjohtajaksi on nimitetty 1.8.2011 alkaen Jaakko Viitanen. Aiemmin hän toimi BDO Consultingissa partnerina ja johtavana konsulttina tietohallintokonsulttina ja liiketoiminta-arkkitehtuurien kehittäjänä.

Viitanen ryhtyy kasvattamaan BDO Consultingin liiketoimintaa erityisesti julkishallinnon uuden tietohallintolain vaatimilla alueilla.

"Olemme saavuttaneet muutamia merkittäviä päänavauksia julkishallinnossa. Nämä KL Kuntahankinnan ja Hanselin puitesopimukset ovat samalla osoittaneet, että valitsemamme verkostomainen toimintamalli on oikea ja sen avulla pystymme ratkaisemaan suurenkin asiakkaan tarpeet. Seuraava askel on murtautua kunnolla esille valikoiduilla toiminta-alueilla. Tähän tähtäämme mm. hiomalla verkostomme myynti- ja tuotantoprosesseja entistä saumattomammin yhteensopiviksi.”, Jaakko Viitanen toteaa.

Uuden toimitusjohtajan lisäksi BDO Consulting Oy:n johtoryhmä uudistuu. Senior Advisorina ja partnerina aloittaa Mikko Paalasmaa. Ennen BDO Consulting:ia hän on työskennellyt muun muassa Ramse Consulting Oy:n toimitusjohtajana ja Anttilan tietohallintopäällikkönä. Johtoryhmässä jatkavat Timo Paju sekä Pekka Manninen.

Uuden toimitusjohtajan nimitys ja johtoryhmän vahvistaminen liittyvät BDO Consultingin liiketoiminnan järjestelyihin, joiden tavoitteena on kasvattaa ja kehittää voimakkaasti BDO Consultingia erityisesti tiivistämällä verkostomaista toimintamallia. BDO Consultingin aiempi toimitusjohtaja Tommo Koivusalo siirtyy koulutusalalle.

”Tässä vaiheessa meidän pitää pystyä johtamaan toimitusprosessiamme tehokkaasti ja säilyttää sekä tiivistää yhteyksiämme asiakkaisiin ja kumppaneihin, jotta palvelumme vastaavat markkinoiden tarpeita ja kysyntää ja ovat jatkossakin kehityksen kärjessä", Jaakko Viitanen sanoo.

__________________________________________________

BDO Consulting auttaa asiakkaitaan kehittämään heidän liiketoimintatarpeisiin sopivia it kokonaisuuksia ja hyödyntämään it:tä parhaalla mahdollisella tavalla ydintoiminnoissaan. BDO Consulting tarjoaa it konsultointi ja neuvonantopalveluita it kokonaisuuden kehittämiseen, it hankintoihin ja näihin liittyviin asiantuntijapalveluihin. Verkostomaisen toimintamallin myötä saamme aina parhaan mahdollisen osaamisen ratkaisemaan mitä tahansa asiakkaamme it haastetta. Menetelmämme pohjautuvat alan parhaisiin käytäntöihin.

 

Lisätietoja:

 

Jaakko Viitanen, toimitusjohtaja, BDO Consulting Oy  Puh. 040 565 0430, jaakko.viitanen (at) bdo.fi

Hannu Riippi, hallituksen puheenjohtaja, BDO Consulting Oy  Puh. 040 584 6426, hannu.riippi (at) bdo.fi