Kirjanpitolautakunnalta uusi yleisohje arvonlisäveron kirjaamisesta
Kirjanpitolautakunta on antanut 6.5.2008 uuden yleisohjeen arvonlisäveron kirjaamisesta. Nyt annettu yleisohje korvaa 3.4.2000 annetun yleisohjeen.
Yleisohjeessa on otettu huomioon AVL:iin, arvonlisäveroasetukseen (50/1994, AVA), kirjanpitolakiin (1336/1997, KPL) ja kirjanpitoasetukseen (1339/1997, KPA) kevään 2000 jälkeen tehdyt muutokset. Lainsäädäntömuutoksia on seurattu ohjeen antamispäivään saakka.
Yleisohjeen kannalta olennaisimpia muutoksia ovat 1.1.2004 voimaan tulleet AVL:n entistä yksityiskohtaisemmat tositevaatimukset sekä 1.1.2008 voimaan tullut uusi kiinteistöinvestointia koskevan vähennyksen tarkistusmenettely sekä tavaran ja palvelun omaan käyttöön ottamista koskevat uudistetut säännökset.
Kiinteistöinvestointia koskevan vähennyksen tarkistusmenettely tilinpäätöksessä
Kirjanpitolautakunta on katsonut tarpeelliseksi ohjeistaa kiinteistöinvestointien arvonlisäverotarkistusten tilinpäätöskäsittelyä erityisesti siltä osin, mikä määrä tarkistuksesta johtuvaa saatavaa tai velkaa tilinpäätöksessä ilmoitetaan.
Yleisohjeessa kirjanpitolautakunta toteaa, että arvonlisäverolaki edellyttää vuotuista tarkistusta, minkä voidaan katsoa sallivan menettelyn, jossa vain seuraavaa tilikautta koskeva tarkistuksen määrä kirjataan velaksi. Jos tulevien tilikausien tilitettävän veron määrä on olennainen, hyvän kirjanpitotavan mukaista on merkitä taseeseen muuksi velaksi myös myöhempinä tilikausina maksuun tuleva kiinteistöinvestointien tarkistukseen perustuva arvonlisävero sinä tilikautena, jolloin se on tullut ilmeiseksi. Mikäli kiinteistön arvonmuutos on olennainen, tulee kiinteistön poistosuunnitelmaa vastaavasti muuttaa vastaamaan uutta arvostusta. Arvonlisäverotarkistuksista tulee antaa selvitys tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Kirjanpitolautakunta katsoo, että kirjanpitovelvollinen voi soveltaa edellä kuvattua menettelyä käänteisesti myös lisävähennyksiin oikeuttavien tarkistusten osalta. Tällainen arvonlisäverosaatava kirjataan taseen muihin saamisiin. Tällöin tulee kuitenkin ottaa huomioon kirjanpidon varovaisuuden periaate, mikä edellyttää muun muassa sitä, että kyseessä olevien verosaatavien peruste ei todennäköisesti muutu jäljellä olevana tarkistuskautena.
Jos myöhempinä tilikausina suoritettavien tai vähennettävien verojen määrää ei ole katsottava olennaiseksi kiinteistön tase- eikä markkina-arvoon nähden, ei tase-arvon oikaisu ole välttämätöntä. Tarkistuksen määristä ja ajankohdista tulee tällaisessakin tilanteessa antaa selvitys tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Silloinkin, kun kirjanpitovelvollisen tilikausi on kalenterivuodesta poikkeava, tehdään arvonlisäverotarkistus tilinpäätöksen laatimisen yhteydessä. Tällöin tulee ottaa huomioon, että tarkistuksen aiheuttama vähennettävä tai suoritettava vero käsitellään vasta seuraavan joulukuun alv-tilityksessä. Sitä ei päätetä tilinpäätösvaiheessa tilitettävän veron tilille. Tämä erä on suositeltavaa kirjata omalle pääkirjatililleen.
Tilinpäätöksen liitetiedot
Kirjanpitovelvollinen, jolla on kiinteistöinvestointien arvonlisäveron tarkistusmenettelystä johtuva muu kuin vähäinen vastuu, voi muotoilla kiinteistöinvestointeja koskevan tilinpäätöksen liitetiedon esimerkiksi seuraavasti:
Muut taloudelliset vastuut, joita ei ole merkitty taseeseen (KPA 2:7.2,5)
Kiinteistöinvestoinnit
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan vuonna 2006 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkistuskauden aikana. Viimeinen tarkistusvuosi on 2010. Vastuun enimmäismäärä on 54 120 euroa.
Keskinäisten kiinteistöosakeyhtiöiden kohdalla ja tilanteessa, jossa kiinteistöinvestointeihin liittyvät tarkistusvastuut saattavat muodostua olennaisiksi, laatii kirjanpitovelvollinen edellä olevan esimerkin tarkoittamin tavoin liitetiedoissa esitetystä tarkistusvastuusta tarkemman liitetietojen erittelyn. Erittelyn taulukko-osa sisältää mm. vuotuiset investointien kokonaismäärät ja tiedot sekä investoinnin alunperin sisältämästä että vähennetystä arvonlisäverosta tulevia tarkistustarpeita varten ja kiinteistökohtaisesti yhteenlasketun tarkistusvastuun määrän. Erittelystä on syytä käydä ilmi myös tilikauden alussa ollut tarkistusvastuun määrä ja vastuun muutos tilikaudella. Yleisohjeessa on esimerkki liitetietojen erittelystä.
Liitetietojen erittelyihin on tarpeen liittää myös kiinteistökohtaisesti laadittu selvitys. Tätä selvitystä voidaan kiinteistön luovutustilanteessa hyödyntää täydentämällä siihen verohallituksen ohjeen edellyttämät tiedot. Yleisohjeessa on esimerkki kiinteistökohtaisesta selvityksestä.
Arvonlisäveron kirjaaminen
Lähde: Työ- ja elinkeinoministeriö
BDO Suomessa
- Tilintarkastus, sisäinen tarkastus, veropalvelut, IT-neuvonanto
- Palvelemme kaikkialla Suomessa
- Toimistot Helsingissä ja Turussa
BDO maailmalla
- 5. suurin tilintarkastusyhteisö
- 46 930 työntekijää 119 maassa
- Liikevaihto 3,89 miljardia euroa
| 24.01.2012 | Ensimmäisen puolen vuoden saldoa julkishallinnosta |
| 12.01.2012 | Sosiaalivakuutusmaksut 2012 |
| 12.01.2012 | Kilometrikorvaukset 2012 |
| 12.01.2012 | Luontoisedut 2012 |
| 12.01.2012 | Päivärahat 2012 |
Yhteystiedot
BDO Oy
Vattuniemenranta 2
00210 HELSINKI
Keskus 020 743 2920
Fax 020 743 2935
info@bdo.fi


