Osittaisjakautuminen ja liiketoiminnan käsite

Antti Suulamo, 8.10.2008

Korkein hallinto-oikeus on julkaissut kaksi ratkaisua, jossa on otettu kantaa liiketoimintakäsitteeseen osittaisjakautumisessa. Jotta osittaisjakautuminen voisi toteutua veroneutraalisti, tulee siirrettävän varallisuuden muodostaa liiketoimintakokonaisuus. Lisäksi siirtävään yhtiöön tulee jäädä vähintään yksi liiketoimintakokonaisuus.

Useamman keskinäisen kiinteistöosakeyhtiön kokonaisuus saattaa muodostaa liiketoimintakokonaisuuden 

Korkein hallinto-oikeus ei muuttanut keskusverolautakunnan päätöstä (006/2008). Kolmen keskinäisen kiinteistöosakeyhtiön kokonaisuus muodosti EVL 52 c §:n mukaisen liiketoimintakokonaisuuden. Kiinteistöyhtiöt voitiin siirtää osittaisjakautumisen avulla perustettavalle yhtiölle.

KHO 2008:73

Suomalainen holdingyhtiö A Oy, joka on kansainvälisen kiinteistörahastoryhmän välillisesti omistama yhtiö, esitti ennakkoratkaisuhakemuksessa omistavansa satojen keskinäisten kiinteistöosakeyhtiöiden, asunto-osakeyhtiöiden ja tavallisten kiinteistöosakeyhtiöiden osakkeita Suomessa. 

A Oy:n omistamat kiinteistöt ja kiinteistöyhtiöt ovat erilaisia paitsi sijainniltaan myös arvoltaan, käyttötarkoitukseltaan sekä tuotoiltaan. 
A Oy siirtää varoineen ja velkoineen kolme keskinäistä kiinteistöosakeyhtiötä, joiden osakkeet oikeuttavat X:n kaupungin keskustassa sijaitsevien liiketilojen hallintaan, perustettavalle uudelle yhtiölle. 

Uusi yhtiö hallinnoi keskinäisten kiinteistöosakeyhtiöiden osakkeita ja saa oikeuden kiinteistöjen vuokratuottoihin. Uuden yhtiön toiminta on itsenäistä ja voittoa tavoittelevaa. 

Katsottiin, että siirrettävät keskinäiset kiinteistöosakeyhtiöt muodostivat alueellisesti ja toiminnallisesti yhtenäisen vuokrauskohteen, jota voitiin pitää elinkeinoverolain 52 c §:n 2 momentissa tarkoitettuna liiketoimintakokonaisuutena ja kysymyksessä olevaan osittaisjakautumiseen sovellettiin sanotun lain 52 c §:n osittaisjakautumista koskevia säännöksiä. Ennakkoratkaisu 2007-2009.

KHO:n päätös 2008:73

Passiivinen sijoitusvarallisuus ei muodostanut liiketoimintakokonaisuutta

KHO 2008:74

Kun A Oy, jonka toimialaksi yhtiöjärjestykseen oli merkitty puutarhaliiketoimintaan liittyvän toiminnan lisäksi arvopaperikauppa ja muu sijoitustoiminta, aikoi siirtää sijoitusvarallisuutensa perustettavalle uudelle osakeyhtiölle, ei näin toteutettavaan yritysjärjestelyyn voitu soveltaa elinkeinotulon verottamisesta annetun lain 52 c §:n osittaisjakautumista koskevaa säännöstä. 

Siirrettävä varallisuus käsitti pankkitalletuksia 1 602 000 euroa, indeksilainan 100 000 euroa sekä rahastosijoituksia 828 696 euroa. 

Kysymys ei ollut liiketoimintakokonaisuuden siirtämisestä, kun sijoitustoiminta ei ollut siirtävässä yhtiössä aktiivista ja kun siirrettävä varallisuus käsitti vain yksittäisiä varallisuuseriä eli rahavaroja ja rahastosijoituksia. Ennakkoratkaisu vuodelle 2007.

KHO:n päätös 2008:74