Tilinpäätöstiedot suoraan verottajalta kaupparekisteriin
Verohallinto toimittaa jatkossa veroilmoituksen liitteenä olevat tilinpäätösasiakirjat kaupparekisteriin Patentti- ja rekisterihallitukselle.
Uutta menettelyä sovelletaan ensimmäisen kerran vuonna 2008 päättyvältä tilikaudelta annettaviin tietoihin. Tilinpäätöstiedot ovat julkisia vain kaupparekisterissä, eivät verohallinnossa.
Tilinpäätösasiakirjat ovat osa veroilmoitusta. Jos tuloslaskelmaa ja tasetta ei ole liitetty veroilmoitukseen, asiakasta kehotetaan verotuksen yhteydessä täydentämään veroilmoitusta tältä osin.Puutteellisena annetusta veroilmoituksesta voidaan määrätä veronkorotus.
Tilinpäätöstiedot välitetään säännönmukaisesta verotuksesta. Verotuksen päättymisen jälkeen verohallintoon annettuja tilinpäätöstietoja ei enää välitetä, vaan yrityksen on toimitettava tilinpäätösasiakirjansa erikseen Patentti- ja rekisterihallitukselle.
Ensimmäiset tilinpäätöstiedot toimitetaan 2008 päättyviltä tilikausilta
Kaupparekisterilain 31 a §:n mukaan Verohallitus voi antaa salassapitosäännösten estämättä Patentti- ja rekisterihallitukselle verotuksen toimittamista varten saamansa tilinpäätösasiakirjat, jotka yritys on velvollinen toimittamaan rekisteröitäväksi kaupparekisteriin. Menettelyä sovelletaan ensi kerran vuonna 2008 päättyvien tilikausien verotuksessa.
Verohallinto välittää Patentti- ja rekisterihallitukselle niiden yritysten tilinpäätöstiedot, jotka antavat veroilmoituksensa 6B-lomakkeella ja jotka ovat kaupparekisterissä. Vaikka yrityksen ei tarvitsisi antaa veroilmoitustaan, se on kuitenkin velvollinen lähettämään tilinpäätösasiakirjansa suoraan Patentti- ja rekisterihallitukseen.
Veroilmoituksen liitteenä annettavat julkiset tilinpäätösasiakirjat
Veroilmoituksen liitteenä on annettava seuraavat rekisteröitävät, kaupparekisterissä julkiset tilinpäätösasiakirjat:
- Tuloslaskelma ja tase
- Tilintarkastuskertomus tai tiedot tilintarkastuksen suorittamisesta
- Tieto tilinpäätöksen vahvistamisesta
- Toimintakertomus julkisilta osakeyhtiöiltä sekä osakeyhtiöiltä, joilta päättyneellä ja sitä välittömästi edeltäneellä tilikaudella on ylittynyt vähintään kaksi seuraavista rajoista
- Liikevaihto 7 300 000 €
- Taseen loppusumma 3 650 000 €
- Palveluksessa keskimäärin 50 henkilöä
Uusi menettely ei koske konsernitilinpäätöksiä, vaan yrityksen on toimitettava konsernitilinpäätös aina erikseen Patentti- ja rekisterihallitukselle.
Myös sähköisen veroilmoituksen liitteet välitetään kaupparekisteriin
Sähköisen ilmoittajan on nimettävä veroilmoituksen liitteenä lähettämänsä tilinpäätösasiakirjat Verohallituksen ohjeen mukaan. Nimeämisellä on merkitystä: Verohallitus välittää kaupparekisteriin sähköisesti tulleista liitetiedostoista vain ohjeen mukaisesti nimetyt asiakirjat.
Patentti- ja rekisterihallitus
BDO Suomessa
- Tilintarkastus, veropalvelut, neuvontapalvelut
- Palvelemme kaikkialla Suomessa
- Toimistot Helsingissä ja Turussa
BDO maailmalla
- 5. suurin tilintarkastusyhteisö
- 46 000 työntekijää 110 maassa
- Liikevaihto yli 3,7 miljardia euroa
| 17.08.2010 | BDO osti jalansijaa sisäisen tarkastuksen markkinoilta |
| 16.08.2010 | Osinkotulojen verotus 2010 |
| 22.06.2010 | Verotuksen kehittämistyöryhmän väliraportti |
Yhteystiedot
BDO Oy
Vattuniemenranta 2
00210 HELSINKI
Keskus 020-743 2920
Fax 020-743 2935
info@bdo.fi
